Мабільная версія сайта
ПУБЛІКАЦЫІ
СПІС СУПРАЦОЎНІКАЎ НКУС БССР

Журналіст Аляксандар Лукашук (адзін з заснавальнікаў “Мартыралогу Беларусі”, у 1990-1995 член Камісіі Вярхоўнага Савета Рэспублікі Беларусь па правах ахвяраў палітычных рэпрэсій), сабраў 195 імёнаў супрацоўнікаў НКУС БССР на 1937 год. Няма сумневаў, што большасць з іх мае прамое дачыненне да рэпрэсій у Беларусі. Мы будзем дапаўняць гэты спіс.

Спіс Аляксандра Лукашука складаўся на падставе ўспамінаў, архіўных дакументаў, газетных публікацый. У ім прадстаўлены дадзеныя пра супрацоўнікаў НКУС БССР паводле стану на 1937 год.

Па парадку ідуць наступныя зьвесткі (калі вядомыя):
• Прозвішча
• Імя
• Імя па-бацьку
• Год нараджэння
• Год паступлення ў органы ЧК-АДПУ-НКУС
• Пасада
• Месца службы
Ва ўмовах закрытасці архіваў звесткі носяць вымушана фрагментарны характар. Да прыкладу, у спісе фігуруюць толькі 8 з 54 супрацоўнікаў 4-га сакрэтна-палітычнага аддзелу наркамату, 17 з 90 начальнікаў райаддзелаў НКУС, невялікая частка оперупаўнаважаных, якія непасрэдна арыштоўвалі, дапытвалі і катавалі.

Абрамаў — намеснік начальніка Магілёўскай аблуправы
Абрамчук — оперупаўнаважаны, Магілёў
Аверын Міхаіл Ігнатавіч — 1912, 1937, оперупаўнаважаны, Мінск
Альтшулер Леанід Яўсеевіч — 1913, 1937, оперупаўнаважаны, Мінск
Антонаў Пётар Сяргеевіч — 1902, 1919, оперупаўнаважаны, Мінск
Арагіковіч Пахом Пахомавіч — 1910, 1937, курсант, Мінск
Артамонаў — начальнік аддзялення меншавікоў і эсэраў НКУС, Мінск
Архангельскі — начальнік аддзялення трацкістаў і правых НКУС, Мінск
Архіпаў — памочнік начальніка аддзелу месцаў зняволення НКУС
Ашышкевіч — начальнік аддзялення трацкістаў і правых НКУС, Мінск
Багданаў І.А. — начальнік баявой падрыхтоўкі НКУС, Мінск
Балоцін — оперупаўнаважаны, Ворша
Бандарэнка Дзмітры Сцяпанавіч — памочнік оперупаўнаважанага, Старыя Дарогі
Бачкоў Міхаіл Паўлавіч — 1899, 1920, адказны дзяжурны НКУС, Мінск
Барысаў Сямён Рыгоравіч — 1900, 1926, начальнік аддзелу НКУС, Мінск
Беззабезнаў Дзмітры Карлавіч — 1908, 1934, оперупаўнаважаны, Мінск
Берман Барыс Давыдавіч — 1901, 1920, наркам, Мінск
Бібікаў Георгі Паўлавіч — 1914, 1937, курсант, Мінск
Блох Соф’я Ісакаўна — 1898, 1925, Мінск
Булатнікаў Пётар Паўлавіч — 1913, 1937, оперупаўнаважаны, Мінск
Буцэвіцкі Ўладзімір Ігнатавіч — 1908, 1930, оперупаўнаважаны, Мінск
Быкоўская Лілія Рабэртаўна — 1900, сакратар-машыністка, Мінск
Быхоўскі — начальнік аддзялення нацыянал-фашыстаў НКУС, Мінск
Быстроў Мікалай Міхайлавіч — у ЧК з 1919, начальнік Мінскай аблуправы
Бычкоўскі Антон Захаравіч — 1909, 1932, оперупаўнаважаны, Мінск
Бягун Сямён Васільевіч — 1911, 1933, оперупаўнаважаны, Мінск
Бяляеў Рыгор Аляксеевіч — 1903, 1929, тэхработнік, Мінск
Бяспалаў — начальнік Пухавіцкага райаддзелу
Валавік І.Я. — 1904, 1922, начальнік Рэчыцкага райаддзелу
Валынкін Якаў Цітавіч — 1905, 1930, сакратар, Мінск
Васіленка Кузьма Іванавіч — 1913, 1937, оперупаўнаважаны, Мінск
Васілеўскі Мікалай Аляксандравіч — 1911, оперупаўнаважаны, Жлобін
Васільеў Аляксандар Аляксеевіч — 1897, 1921, начальнік аддзелу НКУС, Мінск
Вашукевіч Міхаіл Фёдаравіч — 1903, памочнік оперупаўнаважанага, Гомель
Вігдэргаўз Матус Абелевіч — 1913, 1937, оперупаўнаважаны, Мінск
Відзякін А.Д. , Мінск
Вільман Герман Францавіч — 1897, 1925, памочнік оперупаўнаважанага, Сураж
Вітка — начальнік Грэскага райаддзелу
Віткоўскі Дамінік Уладзіслававіч — 1904, 1930, памочнік оперупаўнаважанага, Гомель
Волкаў — оперупаўнаважаны, Ворша
Волчак — начальнік 4 аддзелу НКУС, Мінск
Воранаў Фёдар Васілевіч — 1911, 1937, оперупаўнаважаны, Мінск
Высоцкі — оперупаўнаважаны, Мінск
Галубкін Сяргей Міхайлавіч — памочнік оперупаўнаважанага, Слуцк
Гарбаты — начальнік аддзялення савецкага апарату і працоўнага класу НКУС, Мінск
Гарбачэўскі Макар Давыдавіч — 1906, 1930, начальнік Старобінскага райаддзелу
Гардзееў Іван Сямёнавіч — 1904, начальнік Сенненскага (потым Жлобінскага) райаддзелу
Гарохаў — намеснік начальніка Слуцкага гараддзелу
Гепштэйн — начальнік 3 аддзелу НКУС, Мінск
Гласкоў — начальнік аддзелу, Слуцк
Голанд — Магілёўская абласная ўправа
Грышчанка Мікалай Георгіевіч — 1913, оперупаўнаважаны, Мінск
Губская М.А. — сакратар наркама, Мінск
Гудкоў Іван Іванавіч — 1911, 1937, оперупаўнаважаны, Мінск
Гушча — оперупаўнаважаны, Магілёў
Даніленка — оперупаўнаважаны, Віцебскі дарожна-транспартны аддзел, Мінск
Далінка Лізавета Давыдаўна — 1918, 1937, оперупаўнаважаны, Мінск
Драздоў Аляксандар Яўсеевіч — 1905, 1926, оперупаўнаважаны, Мінск
Дуброўскі Іван Аляксандравіч — 1896, 1925, начальнік аддзелу Магілёўскай абласной управы
Дудараў — оперупаўнаважаны, Магілёў
Дудзенка Сяргей Піліпавіч — 1910, 1932, старшына ГБ
Дулесаў — начальнік Крычаўскага райаддзелу
Ермалаеў Васіль Андрэевіч — 1990, 1924, начальнік Лепельскага райаддзелу (потым начальнік 4 аддзелу НКУС)
Ермаловіч В.А. — памочнік начальніка Полацкага акраддзелу
Жуковіч — начальнік Рагачоўскага райаддзелу
Жураўлёў Аляксандар Леанідавіч — 1902, 1930, оперупаўнаважаны, Мінск
Жыдкоў Іосіф Аляксандравіч — 1901, 1928, оперупаўнаважаны, Мінск
Завацкі — оперупаўнаважаны, Мінск
Задзірака — начальнік Дубровенскага райаддзелу
Зайцаў — начальнік Аршанскага гараддзелу
Зотаў Сяргей Амельянавіч — 1905, 1929, памочнік оперупаўнаважанага, Мінск
Іасілевіч Яўсей Гіршавіч — 1898, 1926, адказны дзяжурны, Мінск
Іваноў Уладзімір Георгіевіч — 1914, 1937, тэхработнік, Мінск
Ільянкоў Амяльян Ларыёнавіч — 1913, 1937, оперупаўнаважаны, Мінск
Іофэ Роза Барысаўна — 1899, сакратарка, Мінск
Ісакаў Васіль Акімавіч — 1913, 1937, оперупаўнаважаны, Мінск
Кавалеўскі Аляксандар Антонавіч —1904, 1923, начальнік райаддзелу, Мінск
Каган — оперупаўнаважаны, Мінск
Казакевіч — оперупаўнаважаны, Магілёў
Кайдала Мікалай Ціханавіч — 1914, 1937, оперупаўнаважаны, Мінск
Камяк Георгій Васільевіч — памочнік оперупаўнаважанага Уздзенскага райаддзелу
Каплан Д.Я.— начальнік Мазырскага акраддзелу
Каралёў — оперупаўнаважаны, Слуцк
Каралёў Піліп Ягоравіч — 1913, 1937, оперупаўнаважаны, Мінск
Каралько — оперупаўнаважаны, Магілёў
Катужэнец Мікалай Дзмітрыевіч — 1903, 1932, начальнік аддзелу, Магілёў
Катцэн — начальнік Смілавіцкага райаддзелу
Кашмель — Магілёў
Кашыцын — намеснік начальніка Гомельскай аблуправы
Каўфман — начальнік Палескай аблуправы
Кісялёў — начальнік Магілёўскай турмы
Кісялёў — в.а. асобаўпаўнаважанага НКУС, Мінск
Клейнберг — начальнік 4 аддзелу НКУС, Мінск
Колас Іван Міхайлавіч — 1904, 1928, оперупаўнаважаны, Мінск
Корзун Мікалай Адамавіч — 1909, 1935, экспедытар, Мінск
Корсак Валяр’ян Дзяменцьевіч — 1896, 1932, шафёр
Красілынчыкаў Аляксандар Герасімавіч — 1911, 1932, оперупаўнаважаны, Мінск
Краўцоў — начальнік Уздзенскага райаддзелу
Крэмераў Сямён Абрамавіч — начальнік Слуцкай турмы
Кужэль Неаніла Сцяпанаўна — 1902, машыністка, Мінск
Кулакоў Павел Антонавіч —1896, памочнік оперупаўнаважанага, Расоны
Кунцэвіч — начальнік аддзялення царкоўнікаў НКУС, Мінск
Лайман-Сапіэт Карл Іванавіч — намеснік начальніка аддзелу месцаў зняволення НКУС, Мінск
Лапцёнак Барыс Фядосавіч — 1909, 1934, оперупаўнаважаны, Мінск
Лісоўскі М.М. — начальнік Полацкага акраддзелу
Левін Залман Міронавіч — 1893, 1933, начальнік аддзелу НКУС, Мінск
Левін Сямён Ізраілевіч —1910, 1928, начальнік аддзелу, Віцебск
Лонскі — оперупаўнаважаны, Магілёў
Луганскі — начальнік аддзелу месцаў зняволення НКУС, Мінск
Лук’яненка — Віцебск
Лучко Акім Сцяпанавіч — оперупаўнаважаны, Слуцк (потым старшы оперупаўнаважаны 2 аддзелу НКУС)
Лягаеў — начальнік аддзялення савецкага апарату і працоўнага класа НКУС, Мінск
Ляховіч Міхаіл Сцяпанавіч — 1905, 1933, ст. інспектар, Мінск
Макарэвіч Мікалай Міхайлавіч — 1908, 1932, оперупаўнаважаны, Мінск
Марошак — начальнік управы НКУС на Беларускай чыгунцы, Мінск
Мартыненка — начальнік Глускага райаддзелу
Макшанцаў — Магілёў
Машэнец Аляксандр Іванавіч — памочнік оперупаўнаважанага, Слуцк
Міркін — начальнік Мінскай турмы
Молчан Рыгор Іванавіч — 1912, 1937, оперупаўнаважаны, Мінск
Навіцкая Кацярына Адольфаўна — 1898, 1926, сакратар, Мінск
Наседкін А.А. — наркам, Мінск
Насцянка Андрэй Цярэнцьевіч — 1912, 1937, оперупаўнаважаны, Мінск
Пазнякоў Андрэй Мітрафанавіч — оперупаўнаважаны, Слуцк (потым ст. інспектар Мінскай аблуправы)
Пазднякоў Андрэй Мітрафанавіч — 1911, 1937, оперупаўнаважаны, Мінск
Падбярэзскі Міхаіл Раманавіч — 1913, 1937, оперупаўнаважаны, Мінск
Падалка Міхаіл Ільіч — 1910, 1932, оперупаўнаважаны, Мінск
Падгароднікаў Васіль Фёдаравіч — 1913, 1937, оперупаўнаважаны, Мінск
Пазін Віктар Фёдаравіч — 1899, 1924 начальнік аддзялення, Мінск
Палітыка — начальнік аддзялення эсэраў і меншавікоў НКУС, Мінск
Папутчык Аляксей Цітавіч — 1911, 1937, оперупаўнаважаны, Мінск
Парахонька Яфім Іванавіч — 1912, 1934, оперупаўнаважаны, Мінск
Перавозчыкаў — оперупаўнаважаны, Мінск
Петрусенка Іван Карнеевіч — 1898, 1921, начальнік Магілёўскай турмы
Пісараў — оперупаўнаважаны, Мінск
Пужэвіч Элеанора Андрэеўна — 1906, машыністка, Мінск
Пятроў І.М. — начальнік Расонскага райаддзелу
Радноў Пётар Якаўлевіч — 1902, 1920, начальнік Віцебскай управы
Ражкоў Іван Паўлавіч — 1901, 1921, оперупаўнаважаны, Мінск
Розкін — начальнік 1 спецаддзелу НКУС, Мінск
Рулёў Аляксей Іванавіч — оперупаўнаважаны, Мінск
Рыскін — начальнік Гомельскай турмы
Савельеў Іван Цімафеевіч — памочнік оперупаўнаважанага, Ворша
Сакалоўскі Іосіф Пятровіч — 1912, 1937, оперупаўнаважаны, Мінск
Сахараў Пётар Міхайлавіч — 1889, 1918, памочнік начальніка аддзелу, Мінск
Сіманоўскі — начальнік Аршанскай турмы
Серышаў — намеснік начальніка 3 аддзелу НКУС, Мінск
Слукін — начальнік аддзялення моладзі НКУС, Мінск
Слуцкі — начальнік Хоцімскага райаддзелу
Смагарэўскі — начальнік Віцебскага абласнога дарожна-транспартнага аддзелу
Смірноў Сяргей Нікітавіч — 1908, 1934, оперупаўнаважаны, Мінск
Сокалава Ганна Ўсцінаўна — 1897, 1928, машыністка, Мінск
Сокалаў Іван Паўлавіч — 1913, 1937, оперупаўнаважаны, Мінск
Сокалаў — памочнік начальніка Мінскай турмы
Сухадольскі М.А. — начальнік Даманавіцкага райаддзелу
Сусман — оперупаўнаважаны, Мінск
Сталяроў — оперупаўнаважаны, Слуцк
Стаяноўскі — памочнік наркама, Мінск
Сяргеенка Мікалай Карпавіч — 1919, 1937, оперупаўнаважаны, Мінск
Тамарчанка Леў Іосіфавіч — 1906, 1931, оперупаўнаважаны, Мінск
Тараканаў Сяргей Іванавіч — начальнік Слуцкага гараддзелу
Тарасаў Васіль — 1904, Мінск
Томышаў — оперупаўнаважаны, Віцебск
Трастнікоў — оперупаўнаважаны, Віцебскі дарожна-транспартны аддзел, Мінск
Уласаў — намеснік начальніка Віцебскай аблуправы
Урачоў Г.Я. — начальнік 4 аддзелу НКУС, Мінск
Федарцоў Сава Мікалаевіч — 1914, 1937, курсант, Мінск
Фёдараў — начальнік аддзялення нацыянал-фашыстаў НКУС, Мінск
Фяцісаў — оперупаўнаважаны Віцебскага абласнога дарожна-транспартнага аддзелу
Хархорын Г.С. — намеснік наркама, Мінск
Хвашчынскі Барыс Ціханавіч — 1916, 1937, курсант, Мінск
Церабіла Мікалай Дзмітрыевіч — 1901,1920, начальнік аддзелу НКУС, Мінск
Ціханцоў — оперупаўнаважаны, Магілёў
Цівунчык К.С. — начальнік 2 аддзелу НКУС, Мінск
Цэйтлін — оперупаўнаважаны, Мінск
Чатанаў Мікалай Сяргеевіч — 1913, 1935, тэхработнік, Мінск
Шліфянсон — начальнік Гомельскай аблуправы
Шмідткін Уладзімір Пятровіч — 1913, 1937, оперупаўнаважаны, Мінск
Штэйнберг Майсей Піліпавіч — сяржант дзяржбяспекі, Мінск
Шэвелеў Павел Іванавіч — памочнік оперупаўнаважанага, Слуцк
Шэйнкман — начальнік аддзялення трацкістаў і правых НКУС, Мінск
Эмануілаў — начальнік Аршанскага райаддзелу
Юркоў — оперупаўнаважаны, Магілёў
Юрчансон Р.П — начальнік аддзелу НКУС, Мінск
Ягадкін В.П. — начальнік Магілёўскай абласной управы
Якавенка Васіль Сцяпанавіч — 1913, 1937, оперупаўнаважаны, Мінск
Якімаў — оперупаўнаважаны, Мінск
Яндоўскі — оперупаўнаважаны, Магілёў

Крыніца: Лукашук Аляксандр. “За кіпучай чэкісцкай работай”: З жыцьця катаў. – Минск: Наша Ніва, 1997. – 192 с. – (Архіў Найноўшай Гісторыі)
Аляксандар Лукашук. Радыё Свабода

КАМЕНТАРЫ